Biegły rewident  jest to prestiżowy zawód zaufania publicznego. Zakres działań biegłego rewidenta jest bardzo szeroki,  to mi.in. analiza bilansów, rachunków wyników i przepływów pieniężnych, przeprowadzanie badań sprawozdań finansowych, sporządzanie opinii na temat ich zgodności z obowiązującymi standardami czy prowadzenie dokumentacji księgowych. Dzięki działalności biegłego rewidenta firmy mogą wykazać swoją transparentność, co jest szczególnie ważne dla instytucji finansowych czy inwestorów. Ponadto wszelkie działania podejmowane przez biegłego rewidenta zawsze są zgodne z przepisami prawa. 

Jednakże, aby zostać biegłym rewidentem należy spełnić rygorystyczne wymogi.  Przejść długi proces kwalifikacyjny składający się na studia wyższe, serię egzaminów, odbycie praktyk, aplikacji, złożenia ślubowania,  a na koniec dokonanie wpisu do rejestru biegłych rewidentów. Dlatego też droga by zostać biegłym rewidentem nie jest prosta, a ten ceniony zawód jest tak trudny do zdobycia.  Z pewnością niejeden kandydat podczas ślubowania, wypowiadający słowa roty czuje satysfakcję i dumę, iż teraz z tą zaawansowaną wiedzą zarówno teoretyczną jak i praktyczną może zacząć w pełni swoją zawodową misję.

Misja, to właściwe słowo, gdyż to nie tylko przeprowadzanie badań sprawozdań finansowych czy prowadzenie dokumentacji księgowych dla jednostek, lecz także umiejętność  zastosowania  zdobytej wiedzy w różnych, nawet bardzo trudnych sytuacjach finansowych.  Jest to dużo szersze spojrzenie na całość.  Ta profesja wiąże się z jakże ważnym aspektem etycznym, opartym na wysokich standardach etycznych.  O misji i o tym, że biegły rewident  to nie tylko cyfry pisze w swoim artykule Mirosława Cienkowska https://www.rp.pl/rynek-pracy/art42192811-zawod-z-misja-nie-tylko-z-cyferkami-kim-naprawde-jest-biegly-rewident.